İş

Putin: Kısıtlamalar ekonomiyi olumsuz etkileyebilir

Putin, hükümet üyeleriyle yaptığı çevrimiçi toplantıda ülke ekonomisini değerlendirdi. Rusya ekonomisinin geçen yıl Temmuz ayından bu yana olumlu dinamikler gösterdiğini belirten Putin, bunun hızla büyüyen doğu ve güney ülkeleriyle bağların etkin bir şekilde geliştirilmesi sayesinde sağlandığını ifade etti.

“Büyüme yörüngesine dönüş bizi rahatlatmamalı, ekonomimizdeki olumlu eğilimleri destekleyip güçlendirmemiz, verimliliğini artırmamız, teknolojik, personel ve mali egemenliği sağlamamız, gereksiz bürokrasi ve gecikmelere yol açmadan hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Putin, “Rus ekonomisi orta vadede Rusya’yı gerçekten olumsuz etkileyebilir” dedi. ” sözünü kullandı.

Rusya’da bazı bölge ve yerleşim yerlerinde işsizlik oranının ülke ortalamasının çok üzerinde olduğunu ve genel olarak işyerlerinin kalitesinde sorunlar yaşandığını vurgulayan Putin, “Rusya’da işsizlik rekor düzeyde düşük ancak bu durum, Rusya’da işsizlik oranının düşük olduğu anlamına gelmiyor. işgücü piyasasındaki tüm sorunlar zaten çözüldü.”

Putin, üretimin düştüğü işletmelerde bazı işçilerin çalıştığını veya yarı zamanlı çalıştığını belirterek, bunun ücretlere olumsuz etkisi olduğuna dikkat çekti. Putin, “Dediğim gibi ortalama olarak reel gelirlerimiz artıyor ama bazı bölgelerde, bazı bölgelerde durum hala böyle değil ve burada daha etkili eylemler bekliyorum.” dedi.

Mart ayı sonunda enflasyonun yüzde 4’e gerileyeceğini kaydeden Putin, bazı tahminlere göre enflasyondaki yavaşlamanın devam edeceğini söyledi. Putin, asgari ücrete gelecek yılın başında yapılacak yüzde 18,5’lik ilave zammın da enflasyondaki düşüşe katkı sağlamasını umduğunu dile getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu